V7805-500-SMT-TR
Manufacturer:
Same Sky
Mfr.Part #:
V7805-500-SMT-TR
Datasheet:
Description:
Board Mount Modules SMD-10 SMD/SMT Current - Output 1:500 mA Voltage - Output 1:5 V 94 %
ParameterValue
Length15.24 mm
Width11.82 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Height7.112 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
FeaturesRemote On/Off, OTP, SCP
Min Input Voltage6 V
Output Voltage5 V
Max Power Dissipation2.5 W
Max Output Current500 mA
Max Input Voltage28 V
Number of Outputs1
Output Power3.3 W
Current - Output 1500 mA
Efficiency94 %
Voltage - Output 15 V